YouTube

Video v akejkoľvek forme je dnes na webstránkach úplne bežná vec. Ak si pozornejšie všimnete väčšina pochádza z YouTubu. Ako to teda funguje?

YouTube je tiež jeden z produktov Google. Aby ste ho mohli plnohodnotne používať musíte sa doň prihlásiť svojim Google účtom. Ak ste v prehliadači prihlásený do inej služby Google napr. do gmailu automaticky ste prihlásený aj na YouTube. Na YouTube video nahráte vy alebo niekto iný. To sa neskoršie vloží do vašej stránky pomocou skráteného kódu. Kód získate priamo pod každým videom kliknutím na “zdielať ⇒ vložiť ⇒ Embet video”. Kód sa do stránky alebo článku nevkladá cez Vizuálny editor ale cez Textový editor (HTML). Ak sa pri videu tento kód nenachádza jeho vkladanie nie je povolené.

Ak máte ambíciu tvoriť vlastné video ponúka YouTube tzv. “Štúdio pre autorov”. Tu si nahrané video online upravíte, postriháte a pridáte hudbu. Točiť a upravovať video nie je až také zložité ako sa zdá. Skúste si to. Pozor ale na autorské práva hlavne pri vkladaní hudby! Ich porušenie na YouTube je veľmi prísne trestané.