Webhosting + doména

Okrem redakčného systému potrebujte pre svoj web aj nejaký hosting a doménu. O čo ide?

Doména je adresa vášho webu ktorú naťukáte v prehliadači do toho horného riadka a vám sa zobrazia požadované stránky. Je to teda ako keby adresa domu. Vyzerá takto:

vašemeno.sk

Vaše meno je to čo si sami zvolíte. Všeobecne sa odporúča niečo čo sa ľahko pamätá a ľahko vyslovuje. Radšej nech je to vymyslené slovo ako keby ste mali diktovať niekomu do telefónu www.boat4u.sk. Viem to z vlastnej praxe lebo túto doménu vlastním a už by som si nikdy viac takú doménu nezvolil. Aj váš email bude potom vo forme niečo@vašemeno.sk a ten budete musieť tiež často diktovať do telefónu.  Ak budete chcieť aby si vašu doménu aj niekto zapamätal tak dobre zvážte aké slovo použijete.

Za “vaším menom” (odborne doména druhého stupňa) je ešte koncovka .sk (doména prvého stupňa). Dá sa použiť aj doména prvého stupňa .eu .com .online .info a mnoho ďalších. Ak však žijete a podnikáte na Slovensku a vaše stránky sú určené pre slovenských návštevníkov zvolte koncovku .sk. Slováci dajú za doménu často túto koncovku intuitívne a je zbytočné bojovať s týmto návykom.


Čo je to webhosting?

Webhosting je vymedzený priestor na vzdialenom počítači kdesi na svete na ktorého harddisku si  ten priestor prenajmete. To bude ten váš pomyselný dom kde budete mať uložené všetky vaše informácie, fotky, videá a redakčný systém. Ak niekto zadá v prehliadači vašu doménu (ako adresu do navigácie) dostane sa na ten harddisk a tieto informácie sa mu zobrazia. Aby sa však informácie zobrazovali tak ako treba na to slúži redakčný systém. To je ten náš WordPress.

Webhostin a správu domény zabezpečuje tretia strana!

Webhosting a doménu objednávam len u Websupportu. Neviem či sú najlepší a ani neviem či sú najlacnejší ale nimi poskytované služby využívam už od ich vzniku. Som na ich systém zvyknutý a hlavne fungujú bez problémov. Za základný hosting 1GB si účtuju cca 25,- € a za spravovanie domény s koncovkou .sk cca 10,- €. Ročne.

Cena za webhostig + doménu: cca 35,- € ročne